NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS

PO CO I CO TO SĄ AGAPY PO MSZACH ŚW. W DNIU PATRONA ULICY

agapa

 

Wspólnota parafialna w której tętni życie, która jest bogata bogactwem osobowości swych parafian, ich zdolności, czasu i wykształcenia i która naśladując Chrystusa, otwiera się na braci w potrzebie - to marzenie każdego z nas.

Jednym ze sposobów na jego spełnienie są sąsiedzkie agapy organizowane po Mszach św. w dniu Patrona. Dają one okazję do spotkania z osobami, które mieszkają najbliżej siebie i które z tej racji mają najłatwiejszą możliwość kontaktu i wzajemnej pomocy. Dla ubogacenia tej uczty i uczynienia jej bardziej uroczystym spotkaniem, szykuje się smaczne potrawy, aby w czasie ich spożywania (tak jak w wieczerniku Jezus z apostołami) namacalnie dostrzec jedność i miłość w swojej wspólnocie oraz dzielić się z innymi nieobecnymi.

Od początku chrześcijaństwa agapa była wspólną ucztą o charakterze religijnym, która miała miejsce po wspólnej Mszy Świętej. Celem agap było podkreślenie jedności wyznawców i podtrzymywanie ich trwania w wierze oraz okazywanie radości wynikającej z daru przyjętego sakramentu. Była okazją do spotkania ludzi bogatych i ubogich, którzy jednoczyli się w przyjaźni, braterstwie i miłości. Dzięki uczestniczeniu w agapach chrześcijanie się poznawali,  otwierali się na siebie, chętnie dzielili się tym, co posiadali, aby nikt nie cierpiał niedostatku. Była  możliwość porozmawiania i poznania  trosk, potrzeb i problemów innych osób oraz szukania sposobów ich rozwiązania. Poganie patrząc na sposób funkcjonowania chrześcijan mówili: "Patrzcie, jak oni się miłują"(Tertulian) i pociągnięci siłą miłości sami stawali się chrześcijanami.

W dzisiejszych czasach agapy rozpowszechnione są wśród różnego rodzaju wspólnot chrześcijańskich, np. w kościołach ewangelikalnych. W Kościele katolickim agapy mają miejsce na Drodze Neokatechumenalnej oraz w Ruchu Światło-Życie. W Ruchu Światło – Życie agapa jest ostatnim posiłkiem w piętnastym dniu rekolekcji.

Etymologicznie słowo agape pochodzi z języka greckiego ἀγάπη (agape), co w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza miłość. W ujęciu chrześcijańskim agape rozumiana jest jako szczególny rodzaj bezwarunkowej miłości Boga do człowieka.

Mając to wszystko na uwadze, skorzystajmy z możliwości, jaką dają spotkania sąsiedzkie (więcej na temat wspólnot sąsiedzkich można przeczytać w zakładce na dole strony). Niech agapy będą początkiem więzi i szczerego zainteresowania drugim człowiekiem, w którym czeka na nas Chrystus. Zamiast tęsknić za idealną parafią, niech każdy z nas położy swoją jedną cegiełkę do jej zbudowania. Powstanie wówczas przepiękna żywa budowla, bijąca blaskiem Chrystusowej miłości.