NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS

 

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 
12 styczeń 2025
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
 
1. Wspomnienie wydarzenia nad Jordanem, gdzie Pan Jezus przyjął chrzest, a także gdzie Bóg potwierdził, że jest On Jego Synem, kończy okres Narodzenia Pańskiego. Od jutra w liturgii rozpoczyna się tak zwany okres zwykły – w ciągu roku. Jednak w naszej tradycji przedłużamy śpiewanie kolęd do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, które bezpośrednio wiąże się z Bożym Narodzeniem. Zapamiętajmy dziś słowa Boga Ojca o Jezusie: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie".
 

2.  Wspominając chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia, czyli naszej przyjaźni, komunii z Panem Bogiem. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność przybranego dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Przyjęcie chrztu jest dla nas jednocześnie wielkim zobowiązaniem. Musimy bowiem podążać drogą coraz większego upodabniania się do Chrystusa, to znaczy kochać Go coraz więcej i uczyć się od Niego, jak kochać bliźnich.

 

3. Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy w naszym kościele, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi, za głoszenie innym Chrystusa i zachwycanie naszą wiarą.

 

4. W piątek, 17 stycznia, obchodzimy Dzień Judaizmu. Spróbujmy tego dnia szczególnie sięgnąć po Pismo Święte, aby tam szukać wspólnych korzeni naszej wiary i uczyć się od Abrahama, jak bez reszty zaufać Panu Bogu.

 

5. W dniach od 18 do 25 stycznia w Kościele będzie trwał Tydzień Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan. „Powszechnej", gdyż w tym samym czasie podejmują ją wszystkie Kościoły chrześcijańskie. Uczyńmy wszystko, co w naszej mocy, aby każdego dnia wypełniać polecenie Pana Jezusa, abyśmy byli jedno. Nasza osobista komunia z Panem Bogiem musi przekładać się na relacje z bliźnimi, zwłaszcza z braćmi w tej samej wierze. W to wielkie nawoływanie Kościoła do jedności włączmy także nasze osobiste modlitwy.

 

6. W przyszłą niedzielę 19 stycznia o godz. 13.30 kolejne spotkanie z rodzicami i dziećmi przygotowującymi się do I Komunii św.

 

7. Porządek kolędy w nadchodzącym tygodniu:

  

 

Poniedziałek 13.I.2025          godz. 15:30 - ul. Chrobrego
                                                               - ul. Bałtycka, Morska i Lazurowa

 

 Wtorek 14.I.2025                   godz. 15:30 - ul. Zarzecze 7 - 45

                                                               - ul. Zarzecze parzyste i od 69B - 43

  

  Środa 15.I.2025                   godz. 15:30 - ul. Śmiałego, Batorego, Sikorskiego 12, Zielna

                                                                   - ul. Wazów i Bakałarzewska bloki 46 i 46A

 

 Czwartek 16.I.2025               godz. 15:30 - ul. Sikorskiego (szeregówki)

                                                               - ul. Filipowska (szeregówki)


Piątek 17.I.2025                       godz. 15:30 - ul. Łanowa i Konarskiego
                                                                 - ul. Piękna i Kazimierza Wielkiego

  

Sobota 18.I.2025                  godz. 9:00  -  ul. Łokietka od 1 do 39A

                                                              -  ul. Łokietka od 94 do 40

 

Poniedziałek 20.I.2025        godz. 15:30 - ul. Staszica (parzyste do skrzyżowania)
                                                             - ul. Staszica (nieparzyste do skrzyżowania)

 

    

Sprawy kancelaryjne:

 

a) nie może być rodzicem chrzestnym osobą żyjąca z w związku niesakramentalnym, czy uczeń, który co prawda przyjął sakrament bierzmowania, ale nie uczestniczy w katechizacji w szkole średniej. To jest konsekwencja wyborów, które się dokonało. Wolność to odpowiedzialność i ponoszenia konsekwencji swoich wyborów.

 

b) co się tyczy ślubów, to, on jest w kościele sakramentem, a sakramentowi towarzyszy określona przepisami liturgia i pieśni liturgiczne. Nie można w liturgii wprowadzać pieśni czy teksty nieliturgiczne. Można to uczynić w domu weselnym. Również jeżeli chodzi o dekorację kościoła to nie może ona utrudniać akcji liturgicznej chociażby blokowania wyjść z ławek do komunii dla uczestników Mszy św. Bukiety kwiatów przy ołtarzu głównym nie powinny wystawać ponad ołtarz. Zabrania się też używania przed kościołem sztucznego konfetti, bo potem jest trudność z jego sprzątnięciem.